Uwaga! Już 16 czerwca nastąpi zmiana adresu siedziby Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Prosimy o kierowanie korespondencji na nowy adres:

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Aleje Jerozolimskie 142A
02-305 Warszawa


Strona, którą oglądasz jest statyczną, archiwalną wersją serwisu. Żadne elementy dynamiczne (np. wyszukiwarki) nie funkcjonują. (Zamknij komunikat)

Nowy program edukacyjny na lata 2014-2020

Od 1 stycznia 2014 roku program "Młodzież w działaniu" zostaje zastąpiony programem Erasmus+. Na poniższej stronie będą zamieszczane informacje jedynie dla beneficjentów programu, których projekty nie zostały jeszcze zakończone. Instytucje zainteresowane udziałem w nowym programie zapraszamy na: www.erasmusplus.org.pl.

Młodzież w Działaniu
Komisja Europejska Fundacja Rozwmoju Systemu Edukacji

Cztery dni owocnej pracy – relacja z międzynarodowego seminarium Tool Fair

Cztery dni owocnej pracy – relacja z międzynarodowego seminarium Tool Fair | www.mlodziez.org.pl

W piątek 23 listopada pożegnaliśmy ponad 90 uczestników międzynarodowego seminarium Tool Fair, które tym razem odbyło się w Polsce. Przez cztery dni, w trakcie prawie trzydziestu warsztatów młodzi ludzie – liderzy, pracownicy młodzieżowi z całej Europy zdobywali wiedzę i umiejętności na temat nowoczesnych metod pracy. Zapraszamy do krótkiej relacji oraz do obejrzenia reportaży filmowych.

Czas na zmiany – nowoczesne narzędzia edukacyjne w zasięgu ręki!

Znaczenie edukacji nieformalnej i kierunki rozwoju polityki edukacyjnej krajów Unii Europejskiej to główne tematy poruszane w trakcie imprezy.

Za siódmą edycję "Tool Fair" tym razem odpowiedzialna była Polska. Przez cztery dni (19-23 listopada) we wnętrzach XVI-wiecznego zamku w Pułtusku odbywały się warsztaty i zajęcia, podczas których specjaliści i eksperci zajmujący się na co dzień edukacją na różnych poziomach mogli wymienić się swoim doświadczeniem i umiejętnościami.

Tematem tegorocznej edycji „Tool Fair” było „Tools for Changes” („Narzędzia dla Zmian”). Zastosowanie gier edukacyjnych i nowoczesnych technologii w procesie edukacyjnym to z jednej strony ukłon w stronę młodych ludzi, którzy mogą uczyć się w swoim naturalnym otoczeniu, z drugiej strony okazuje się, że narzędzia te wymiernie zwiększają efektywność edukacji. Siłą Tool Faira są jego uczestnicy, którzy często pełnią także rolę trenerów, organizując w trakcie seminarium warsztaty czy rozpoczynając żywe dyskusje.

Seminarium „Tool Fair” zostało po raz pierwszy zorganizowane w 2006 r. we Francji. Wokół tego cyklicznego spotkania, odbywającego się w różnych miastach Europy, zgromadziła się grupa ekspertów zajmująca się edukacją, dzieląca się doświadczeniami poprzez publikacje dotyczące narzędzi dla edukacji. Podczas trwania „Tool Fair” można zapoznać się z różnorodnymi autorskimi i innowacyjnymi narzędziami, uczestnicy mają doskonałą okazję popracować wspólnie nad nowymi sposobami pracy wykorzystywanymi w projektach młodzieżowych.

Uczestników tegorocznego „Tool Faira” powitał dyrektor Narodowej Agencji Programu "Młodzież w działaniu" w Polsce - Tomasz Bratek. Podkreślił on, że chociaż nie znany jest do końca kształt przyszłego programu młodzieżowego, to jedno jest pewne – przyszłość należy do młodych ludzi – także uczestników seminarium. Seminarzyści mieli także okazję usłyszeć historię Tool Fair’a z ust jego pomysłodawcy Bernarda Abrigiani,koordynatora Salto-Youth Euromed, który zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia coraz to nowszych narzędzi edukacyjnych dla nowych pokoleń.

W trakcie seminarium uczestnicy w aktywny sposób zdobywali wiedzę, podnosili kwalifikacje i rozwijali nowe umiejętności. W ramach 23 różnych warsztatów dowiadywali się, jak pracować z młodym rodzicem, w jaki sposób wykorzystywać nowe media do codziennej pracy z młodzieżą, poznawali drogi prawidłowej komunikacji z drugim człowiekiem, sposoby na rozwiązywanie problemów. Zastanawiali się także nad tym, jak zaplanować dobrą ewaluację projektu i działania upowszechniające jego rezultaty.

Warsztaty prowadzone były w sposób nieformalny przez samych uczestników. Jednak jak na otwarciu "Tool Faira" powiedział Bernard Abrigiani:  "To, że nasze metody są nieformalne, nie oznacza, że nie są poważne". "Każdy uczestnik wyniósł z warsztatów konkretną wiedzę i umiejętności, które później mógł wdrażać w swojej pracy z młodymi ludźmi. Tylko wtedy warsztaty mają sens, gdy wiedzę wyniesioną z nich rozpoczynamy stosować na co dzień" - dodała koordynatorka "Tool Faira" Dominika Jagiełło.

W trakcie seminarium organizatorzy nie zapomnieli także pochwalić się dorobkiem swojego kraju i tradycyjną polską kuchnią. Uczestnicy już pierwszego dnia w trakcie "Castle discovery" (gra symulacyjna) odkrywali historię miejsca, w którym się znajdują. W kolejnym dniu podczas warsztatów kulinarnych wraz z profesjonalnymi kucharzami mieli okazję samodzielnie przygotować polskie pierogi,  sałatkę jarzynową i inne ciekawe dania.  "Kuchnia to doskonały sposób poznawania naszej kultury. Chcieliśmy, aby uczestnicy nie tylko poznali nasze przepisy, ale nauczyli się przygotowywać te potrawy, aby mogli przygotować polskie dania rodzinom czy kolegom, gdy wrócą do swoich domów" - mówi Mateusz Jeżowski, organizator. Na koniec wtorkowego dnia niespodzianką dla uczestników był koncert Czesława Mozila, który jako reprezentant wielokulturowej Europy zapoznał widownię ze swoja twórczością i międzykulturowym doświadczeniem.

Ciekawym aspektem "Tool Faira" było zaangażowanie samych uczestników w jego realizację. Oprócz prowadzenia wspomnianych warsztatów uczestnicy przygotowali także targi narzędzi, w trakcie których prezentowali swoje działania, projekty, metody pracy. Głównym celem „Tool Faira” jest wymiana doświadczeń i zdobycie nowych umiejętności, dlatego ważnym  elementem spotkania było także spojrzenie w przyszłość, ustalenie strategii działań i następnych kroków, które uczestnicy wykonają po powrocie do swoich domów.

A co w przyszłym roku? Grecki Tool Fair - mamy nadzieję, że tak samo owocny jak tegoroczny w Polsce.

Komiks o Tool Fair

Relacja filmowa

Pierwszy dzień seminarium

 

Dzień drugi seminarium

 

Dzień trzeci seminarium


 

Kalendarz wydarzeń

Program Młodzież w Działaniu