Młodzi Aktywni/Active Minds – polsko-niemiecka Międzynarodowa Inicjatywa Młodzieżowa
Zastanawiasz się nad podjęciem pracy wolontariackiej? Interesuje Cię szczególnie działanie na rzecz poprawy sytuacji bezdomnych zwierząt? Zobacz, jak współpracowali w tym zakresie młodzi ludzie z Polski i Niemiec!
Celem projektu było kształtowanie postaw filantropijnych i aktywizacja młodych ludzi w obszarze wolontariatu. Planowane działania były prowadzone równolegle w Szczecinie i niemieckiej miejscowości Flemsdorf. W ramach projektu grupy partnerskie przeprowadziły cykl szkoleń adresowanych do młodych ludzi dotyczących pracy wolontariackiej, uruchomiono Kino Wolontariusza, w którym prezentowane były filmy związane z tematyką projektu (filantropia, wolontariat, prawa zwierząt), prowadzono aktywne działania na rzecz adopcji bezdomnych zwierząt.
W ramach szkoleń „Dlaczego warto zostać wolontariuszem?”, poświęconych pracy wolontariackiej realizatorzy zorganizowali dwa szkolenia wprowadzające w temat: kiedy zdecydować się na wolontariat, jak go zaplanować, jak wykorzystać swoje mocne strony w działaniach na rzecz innych, rodzaje i możliwości pracy wolontariackiej; omówiono także wyniki badań dotyczących wolontariatu w Polsce.
W Kinie Wolontariusza „Stinky_OFF.A.R.T.” organizatorzy wyświetlili filmy spoza głównego nurtu, o dużej wartości artystycznej i społecznej, poruszające taką problematykę, jak pomoc bezdomnym zwierzętom, etyka ,prawa zwierząt i ich traktowanie przez ludzi, zagrożenie środowiska naturalnego, klęski żywiołowe, wierność obowiązującym normom społecznym, angażowanie się w walkę z niesprawiedliwościami. Projekcje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem.
Zasadniczym elementem projektu były działania związane z promowaniem i popularyzowaniem adopcji bezdomnych zwierząt. Realizatorzy rozpoczęli od akcji wolontariackiej „Psia adopcja”, podczas której uczestnicy projektu stworzyli profile zwierząt czekających w szczecińskim schronisku na nowy i dobry dom, a następnie zamieścili je w utworzonym w języku niemieckim serwisie internetowym, aby zwiększyć ich szanse na nowy dom (w Niemczech adoptowanie bezdomnych zwierząt jest niezwykle popularne – jak powiedzieli członkowie grupy niemieckiej: „W naszym regionie więcej osób szuka czworonoga niż go porzuca, stąd pomysł na niemieckojęzyczny portal uważamy za genialny.”) . Kolejnym krokiem były dni otwarte schronisk dla zwierząt w Szczecinie i Flemsdorf – były to bezpośrednie spotkania z zainteresowanymi osobami, pokazanie im w praktyce obowiązków wolontariuszy pracujących w schronisku polskim i niemieckim. Już pierwsze z serii spotkań, zorganizowane w Szczecinie, zwiększyło zainteresowanie schroniskiem i zwiększyło liczbę adopcji!
Do schroniska w Niemczech, w którym każdy odwiedzający mógł aktywnie uczestniczyć w pracy na jego rzecz, została zaproszona grupa wychowanków Polickiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym – była to dla nich niezapomniana wyprawa, a dla organizatorów z obu krajów dowód na to, iż osoby niepełnosprawne mogą, potrafią i chcą pomagać, działać na rzecz innych. Tak zrodził się pomysł, aby regularnie pomagały one w szczecińskim schronisku i podobnych placówkach. Innym aspektem działań była konfrontacja warunków panujących w obu schroniskach i wymagań stawianych wolontariuszom oferującym swoją pomoc – w efekcie tego powstał list skierowany do Prezydenta Miasta Szczecin m.in. z propozycją nowej lokalizacji szczecińskiej placówki i poprawy losu przebywających w niej zwierząt.
Następnym krokiem była akcja „Walk the Dog” polegająca na promocji wyprowadzania psów ze schroniska na spacer. W projekcie powstały również: broszura podsumowująca działania projektowe, płyta CD z piosenką „Pies czy Kot?” napisaną i nagraną przez zespół Chorzy na Odrę, promująca adopcję zwierząt i ogólnie – przyjaźń i dobry kontakt ze zwierzakami.
Poza tym – dzięki wspólnej realizacji projektu obie grupy po prostu wzajemnie się poznały, nauczyły współpracy na poziomie międzynarodowym, wymieniły się dobrymi praktykami i wspólnie wypracowały nowe rozwiązania i pomysły, które mogłyby nie dojść do skutku, gdyby grupy pracowały samodzielnie. Po projekcie jego realizatorzy ze strony polskiej powiedzieli: „Osiągnęliśmy sukces budując partnerskie kontakty z młodzieżą niemiecką. Burzyliśmy stereotypy, ale również siebie przekonaliśmy do konieczności integracji z sąsiadami z zagranicy; również w sobie eliminowaliśmy niechęć wobec obcych. Udowodniliśmy samym sobie, że współpraca z Niemcami przynosi dużo przyjemności i korzyści, w wielu przypadkach jest łatwiejsza niż współpraca wśród ‹‹swoich››.”