Wakacyjna Akademia Współpracy - polsko-czeska Międzynarodowa Inicjatywa Młodzieżowa
Jak wspólnie spędzić czas wakacji letnich z grupą rówieśników z zagranicy? Co można zrobic razem, gdy nie wyjeżdżamy na wakacje?
Pomysłodawcami projektu byli młodzi ludzie działający w dwu partnerskich organizacjach non-profit z miasta Cieszyn – ze strony polskiej i czeskiej. Głównym celem było wspólne działanie na rzecz zintegrowania i zwiększenia aktywności lokalnej młodzieży i stworzenie dla niej możliwości spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny, kreatywny i konstruktywny dla rozwoju, a przede wszystkim – odpowiadający jej zainteresowaniom. Ważnym aspektem projektu były również profilaktyka uzależnień i zachowań destrukcyjnych oraz integracja młodych ludzi z różnych - pod względem ekonomicznym i społecznym - środowisk, likwidacja stereotypów dotyczących dzieci i młodzieży ze środowisk mniej uprzywilejowanych, uwrażliwienie młodych na problemy rówieśników.
W realizacji projektu zostały wykorzystane m.in. metody pracy warsztatowej – grupy partnerskie przeprowadziły zajęcia z breakdance’u, bębniarstwa, teatru ulicznego, kuglarstwa, ruchowe z elementami tańca i akrobacji oraz – z footbagu, czyli popularnej „zośki”. Część zajęć odbywała się w polskiej, a część – w czeskiej części Cieszyna.
Dzięki projektowi jego uczestnicy nauczyli się pracy w grupie, wspólnego rozwiązywania konfliktów, odpowiedzialności za wspólne przedsięwzięcia, komunikacji w grupie, wytrwałości w zdobywaniu i praktykowaniu nowych umiejętności. Realizatorzy starali się wzbudzić w nich poczucie sprawstwa i wpływu na otoczenie oraz chęć angażowania się w sprawy społeczności lokalnej; ich własna postawa i dobrowolne działanie na rzecz innych sprawiły, że większość uczestników projektu zainteresowała się możliwościami podjęcia pracy wolontariackiej na terenie Cieszyna.
Ponadto dzięki kontaktowi i współpracy uczestnicy przełamali barierę językową i dowiedzieli się więcej o sąsiednim kraju, jego mieszkańcach, zwyczajach, historii, co było szczególnie ważne ze względu na dzieje Cieszyna:
„Projekt został zrealizowany w bardzo specyficznym mieście, jakim jest Cieszyn – podzielony rzeką Olzą na część polska i czeską. W Cieszynie żyją obok siebie Polacy, Czesi, a także niewielki procent Słowaków oraz Niemców. Mieszkańcy miasta wyznają wiele religii (…). Ta różnorodność niejednokrotnie była przyczyną konfliktów na tle religijnym i kulturowym. Wspólne działania w ramach projektu przyczyniły się do lepszego wzajemnego poznania młodzieży polskiej i czeskiej, sprzyjały budowaniu postawy zrozumienia i szacunku dla osób innej narodowości, wychowanych w nieco odmiennej kulturze. Współpraca międzynarodowa miała na celu również zapobieganie utrwalaniu się stereotypów w umysłach młodych ludzi oraz powstawaniu uprzedzeń.”