Narodowa Agencja
Program „Młodzież w działaniu” jest realizowany głównie w sposób zdecentralizowany, chodzi bowiem o to, aby jak najściślej współpracować z beneficjentami i dostosowywać się do specyfiki różnorodnych systemów i warunków działalności młodzieżowej w poszczególnych krajach.
W związku z tym w każdym kraju, w którym realizowany jest programu, wyznaczono Narodową Agencję, która jest odpowiedzialna za jego koordynację. W Polsce jej funkcję spełnia Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Narodowa Agencja udziela wsparcia finansowego i merytorycznego, a także zajmuje się promocją programu na poziomie krajowym.
Każda Narodowa Agencja:
- organizuje krajowe i międzynarodowe szkolenia, seminaria i warsztaty dla osób zainteresowanych udziałem lub już uczestniczących w projektach programu „Młodzież w działaniu”;
- udziela wskazówek, informacji i pomocy uczestnikom, koordynatorom projektów, aktualnym i potencjalnym partnerom oraz beneficjentom przez cały okres przygotowywania i realizacji projektów;
- pomaga tworzyć, rozszerzać i konsolidować międzynarodowe przedsięwzięcia partnerskie z udziałem różnych organizacji i osób uczestniczących w Programie;
- przedstawia informacje o Programie, jego zasadach i praktykach;
- organizuje konferencje, spotkania, seminaria i inne imprezy, które służą przekazywaniu docelowym grupom adresatów informacji o Programie, usprawnianiu zarządzania Programem i ulepszaniu metod jego prezentacji oraz upowszechnianiu rezultatów i dobrych praktyk.
Do naszych zadań należy wsparcie merytoryczne, takie jak:
- zbieranie i przekazywanie odpowiednich informacji o programie „Młodzież w działaniu”;
- przeprowadzanie przejrzystej i bezstronnej selekcji wniosków dotyczących projektów, które mają być finansowane na poziomie zdecentralizowanym;
- prowadzenie efektywnej i sprawnej obsługi administracyjnej;
- nawiązywanie współpracy z instytucjami zewnętrznymi w celu ułatwienia realizacji programu;
- ewaluacja i monitorowanie realizacji programu;
- udzielanie pomocy wnioskodawcom i organizatorom projektów w trakcie całego cyklu trwania projektów;
- współtworzenie wraz ze wszystkimi Narodowymi Agencjami i Komisją sprawnie funkcjonującej sieci;
- zwiększanie widoczności programu;
- promowanie działań służących upowszechnianiu i wykorzystywaniu rezultatów programu na poziomie krajowym.
Poza tym Agencja odgrywa istotną rolę jako jednostka szkoleniowa, przyczyniając się do ulepszenia i rozwoju form pracy z młodzieżą poprzez:
- tworzenie możliwości wymiany doświadczeń;
- prowadzenie szkoleń i tworzenie możliwości udziału w edukacji pozaformalnej;
- propagowanie takich wartości, jak integracja społeczna, różnorodność kulturowa i aktywność obywatelska;
- wspieranie wszelkiego rodzaju struktur i grup młodzieżowych, zwłaszcza mniej sformalizowanych;
- wprowadzanie odpowiednich mechanizmów zachęcających do uznawania edukacji pozaformalnej.
Wreszcie Narodowe Agencje działają jako struktury pomocnicze w ramach europejskiej współpracy w zakresie problematyki i działań młodzieżowych.
Dane kontaktowe do Narodowych Agencji w innych krajach można znaleźć w Załączniku I do Przewodnika po programie "Młodzież w działaniu".