Uwaga! Już 16 czerwca nastąpi zmiana adresu siedziby Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Prosimy o kierowanie korespondencji na nowy adres:

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Aleje Jerozolimskie 142A
02-305 Warszawa


Strona, którą oglądasz jest statyczną, archiwalną wersją serwisu. Żadne elementy dynamiczne (np. wyszukiwarki) nie funkcjonują. (Zamknij komunikat)

Nowy program edukacyjny na lata 2014-2020

Od 1 stycznia 2014 roku program "Młodzież w działaniu" zostaje zastąpiony programem Erasmus+. Na poniższej stronie będą zamieszczane informacje jedynie dla beneficjentów programu, których projekty nie zostały jeszcze zakończone. Instytucje zainteresowane udziałem w nowym programie zapraszamy na: www.erasmusplus.org.pl.

Młodzież w Działaniu
Komisja Europejska Fundacja Rozwmoju Systemu Edukacji

Publikacje

Zapraszamy do zapoznania się z biblioteką naszych publikacji. Znajdziecie w niej publikacje poruszające problematykę edukacji pozaformalnej, polityki młodzieżowej, inicjatyw młodzieżowych, wolontariatu, obywatelstwa europejskiego i wielu innych ciekawych tematów. Skorzystajcie z filtrów aby szybko i łatwo znaleźć interesującą Was publikacje.

Drukowane wersje niektórych publikacji programów „Młodzież w działaniu” i MŁODZIEŻ (2000-2006) są dostępne nieodpłatnie i w ograniczonej ilości dla organizacji pragnących włączyć je do swych biblioteczek.

Aby zamówić materiały, należy przesłać e-mail na adres: frse.wysylka@frse.org.pl z listą konkretnych tytułów oraz dokładnym adresem pocztowym, na który ma zostać nadana paczka. Publikacje i wysyłka są bezpłatne. Przy zamawianiu większej ilości egzemplarzy prosimy o krótkie uzasadnienie. Każda taka prośba rozpatrywana jest indywidualnie i NA zastrzega sobie prawo odmowy  wysłania materiałów.

Ze względów ekonomicznych paczki nadawane są za pośrednictwem Poczty Polskiej, dlatego w przypadku zamawiania publikacji na konkretną datę prosimy uwzględnić co najmniej 2 tygodnie na przesyłkę. Nie prowadzimy wysyłki na terenie Warszawy. Organizacje w Warszawy prosimy o osobisty odbiór materiałów.

Tematyka publikacji Tytuł i opis
Gry i zabawy

Wymiana młodzieży - pomysły, metody, działania - Energizery

Trzecia część publikacji poświęconej wymianom młodzieży. Stanowi doskonałe źródło gier integracyjnych. (Publikacja tylko w wersji elektronicznej)

Pobierz plik (2.96 MB)

Tylko wersja elektroniczna
Edukacja międzykulturowa

Wymiana młodzieży - pomysły, metody, działania - Edukacja międzykulturowa

Czwarta część publikacji poświęconej wymianom młodzieży. Przybliża czym jest uczenie się międzykulturowe oraz proponuje metody pracy podczas wymian młodzieży.

Pobierz plik (1.93 MB)

Aktywne uczestnictwo młodzieży

Akcja 1 - Projekty

Jakie projekty zostały zrealizowane w ramach nowej Akcji 1. programu "Młodzież w działaniu? Jakie metody pracy stosować podczas przedsięwzięcia angażującego młodych ludzi? Jak skutecznie zarządzać ryzykiem podczas międzynarodowego projektu? Jak zmotywować grupę do dalszego działania? Zapraszamy do zapoznania się z nową serią publikacji dotyczących projektów realizowanych w ramach Akcji 1 - Młodzież dla Europy.

Pobierz plik (2.21 MB)

Tylko wersja elektroniczna
Edukacja międzykulturowa

Akcja 1 - Edukacja międzykulturowa

Druga część naszego zestawu edukacyjnego, w całości poświęcona edukacji międzykulturowej.W publikacji tej chcemy przybliżyć Wam przede wszystkim termin edukacja międzykulturowa, jednak aby go zrozumieć, przedstawimy Wam także takie pojęcia, jak: kultura, międzykulturowość, stereotypy i wiele innych.

Pobierz plik (768.93 KB)

Tylko wersja elektroniczna
Gry i zabawy

Akcja 1 - Gry i zabawy

Przygotowaliśmy dla Was opracowanie gier i zabaw, które pomogą Wam w codziennej pracy z młodzieżą, jak również przydadzą się w podczas różnych projektów młodzieżowych.

Pobierz plik (1.63 MB)

Tylko wersja elektroniczna
Zarządzanie projektem

Akcja 1 - Ryzyko w projektach

W niniejszej publikacji chcemy podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami oraz przemyśleniami dotyczącymi ryzyka w projektach Wymian Międzynarodowych.

Pobierz plik (690.93 KB)

Tylko wersja elektroniczna
Edukacja pozaformalna

Impuls zrobić coś coś zmienić – 58 pomysłów na inicjatywy młodzieżowe

Publikacja „IMPULS” to zbiór 58 relacji z projektów Inicjatyw Młodzieżowych, które odbyły się w ramach programu MŁODZIEŻ. Wszystkie teksty zostały napisane przez uczestników projektów. Zbiór ten powstał nie tylko po to, by podsumować to, co już się wydarzyło, lecz także po to, aby dać wskazówkę przyszłym autorom projektów w ramach nowego programu „Młodzież w działaniu”.

Pobierz plik (6.64 MB)

Tylko wersja elektroniczna
Wolontariat

Wolontariusze w akcji

W tej publikacji znajdziesz przykłady projektów Wolontariatu Europejskiego – młodzi ludzie z Polski i z zagranicy opowiadają o swoich doświadczeniach podczas realizacji różnorodnych projektów. Jest to doskonała lektura dla tych, którzy myślą o wyjeździe w ramach Wolontariatu Europejskiego.

Pobierz plik (1.96 MB)

Tylko wersja elektroniczna
Wolontariat

A propos Polski - wolontariat europejski w Polsce

Broszura "À propos Polski" jest adresowana do tych, którzy podjęli wyzwanie, aby zamieszkać i pracować w Polsce jako wolontariusze w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Zawiera informacje na temat odkrywania Polski, mnóstwo praktycznych wskazówek, a także linki do innych źródeł. Autorem publikacji jest Michael Kimmig, obecnie trener wolontariatu europejskiego, który z punktu widzenia obcokrajowca opowiada o swoich doświadczeniach z pobytu w Polsce i udziela bardzo przydatnych rad.

Pobierz plik (2.07 MB)

Tylko wersja elektroniczna
Wolontariat

Jak pracować z wolontariuszami

Publikacja przedstawia istotę i charakter pracy z wolontariuszami. Skupia się na potrzebach wolontariuszy oraz organizacji, w których pracują. Porusza także istotne kwestie takie jak rekrutacja i motywacja wolontariuszy.

Pobierz plik (293.51 KB)

Tylko wersja elektroniczna
Wolontariat

Portfolio – indeks umiejętności wolontariackich

Portfolio – indeks umiejętności wolontariackich to publikacja skierowana do wolontariuszy. Pomaga ona odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące idei wolontariatu: jak rozpoznać własną motywację, jakie są mocne i słabe strony wolontariatu, jak ocenić swoje kompetencje). Publikacja ta dostarcza ponadto praktycznych rad przydatnych w planowaniu dalszej kariery oraz pozwala określić zainteresowania zawodowe młodych ludzi.

Pobierz plik (974.29 KB)

Tylko wersja elektroniczna
Wolontariat

Przewodnik dla organizacji goszczących wolontariatu europejskiego

Przewodnik został przygotowany z myślą o organizacjach, które zaczynają realizować projekty w ramach Akcji 2. polegające na goszczeniu młodych ludzi z zagranicy przyjeżdżających do Polski na wolontariat. Publikacja zawiera szczegółowe informacje na temat przebiegu projektu Wolontariatu Europejskiego, praw i obowiązków zaangażowanych osób oraz wskazówki dotyczące całego pobytu wolontariusza.

Pobierz plik (817.01 KB)

Wolontariat

Wolontariat w pytaniach i odpowiedziach - poradnik prawny

Poradnik prawny opracowany przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu pozwala odpowiedzieć na takie pytania jak: kto to jest wolontariusz?, czy bezrobotny może być wolontariuszem?, czy osoba niepełnosprawna może być wolontariuszem?, czy wolontariat wliczany jest do stażu pracy? etc.

Pobierz plik (332.47 KB)

Tylko wersja elektroniczna
Zarządzanie projektem

Zarządzanie organizacją - Pakiet szkoleniowy 1

Pakiet szkoleniowy dla trenerów, pracowników i osób zarządzających międzynarodowymi organizacjami młodzieżowymi.

Pobierz plik (1.01 MB)

Zarządzanie projektem

Zarządzanie projektem - Pakiet szkolenniowy 3

Publikacja ta opisuje budowę projektu młodzieżowego oraz podaje liczne wskazówki jak go zrealizować. Jest doskonałą kwintesencję tego jak powinny być realizowane projekty młodzieżowe.

Pobierz plik (1.43 MB)

Edukacja międzykulturowa

Uczenie się międzykulturowe - Pakiet szkoleniowy 4

Celem publikacji jest przybliżenie czytelnikowi informacji na temat edukacji międzykulturowej, procesów jakie w niej zachodzą, zjawisk występujących na styku kultur. Dodatkowym atutem książki są przykłady gier i zabaw o tematyce międzykulturowości.

Pobierz plik (1.22 MB)

Wolontariat

Wolontariat międzynarodowy - Pakiet szkoleniowy 5

Pakiet szkoleniowy przeznaczony dla trenerów i młodych osób zainteresowanych wolontariatem międzynarodowym i/lub zaangażowanych w projekty i działania związane z wolontariatem.

Pobierz plik (1.43 MB)

Polityka młodzieżowa

Zasadnicze elementy szkolenia - Pakiet szkoleniowy 6

Informacje zawarte w publikacja zaznajomią czytelników z procesem tworzenia szkoleń młodzieżowych, pracy z grupą, realizacją i ewaluacją projektów szkoleniowych. Jest to doskonała i merytorycznie bardzo dobra publikacja wprowadzająca w temat szkoleń.

Pobierz plik (1.38 MB)

Obywatelstwo europejskie

W budowie - obywatelstwo młodzież i Europa - Pakiet szkoleniowy 7

Kolejna publikacja z serii T-Kit podejmująca tym razem temat obywatelstwa europejskiego, jego powstawania, budowy i ciągłego rozwoju. Doskonała publikacja dla osób zajmujących się kształceniem obywatelskim.

Pobierz plik (1.07 MB)

Polityka młodzieżowa
Gry i zabawy

Integracja społeczna - Pakiet szkoleniowy 8

Publikacja podejmująca temat edukacji pozaformalnej oraz aspektu uczestnictwa młodzieży w projektach społecznych. Znajdziecie w niej także przykład wielu metod i gier na temat budowania zaufania, rozwiązywania konfliktów i inne. Publikacja zawiera wiele przykładów gier i metod w realizacji projektów młodzieżowych!

Pobierz plik (1.08 MB)

Kalendarz wydarzeń

Program Młodzież w Działaniu